this post was submitted on 19 Jun 2025
131 points (95.8% liked)

Ask Lemmy

32841 readers
1313 users here now

A Fediverse community for open-ended, thought provoking questions


Rules: (interactive)


1) Be nice and; have funDoxxing, trolling, sealioning, racism, and toxicity are not welcomed in AskLemmy. Remember what your mother said: if you can't say something nice, don't say anything at all. In addition, the site-wide Lemmy.world terms of service also apply here. Please familiarize yourself with them


2) All posts must end with a '?'This is sort of like Jeopardy. Please phrase all post titles in the form of a proper question ending with ?


3) No spamPlease do not flood the community with nonsense. Actual suspected spammers will be banned on site. No astroturfing.


4) NSFW is okay, within reasonJust remember to tag posts with either a content warning or a [NSFW] tag. Overtly sexual posts are not allowed, please direct them to either !asklemmyafterdark@lemmy.world or !asklemmynsfw@lemmynsfw.com. NSFW comments should be restricted to posts tagged [NSFW].


5) This is not a support community.
It is not a place for 'how do I?', type questions. If you have any questions regarding the site itself or would like to report a community, please direct them to Lemmy.world Support or email info@lemmy.world. For other questions check our partnered communities list, or use the search function.


6) No US Politics.
Please don't post about current US Politics. If you need to do this, try !politicaldiscussion@lemmy.world or !askusa@discuss.online


Reminder: The terms of service apply here too.

Partnered Communities:

Tech Support

No Stupid Questions

You Should Know

Reddit

Jokes

Ask Ouija


Logo design credit goes to: tubbadu


founded 2 years ago
MODERATORS
 

Prices keep climbing, so I’m trying to pick my battles in the supermarket. Which items do you refuse to cheap out on, and why? Taste, health, longevity, peace of mind… I’d love to hear what’s worth the few extra dollars for you.

For me, it’s honey from local beekeepers—supermarket brands locally are known to sell fake or adulterated sugar syrup as honey.

(page 2) 50 comments
sorted by: hot top controversial new old
[–] Evil_Shrubbery@lemm.ee 6 points 1 week ago
[–] PlutoniumAcid@lemmy.world 5 points 1 week ago (2 children)
load more comments (2 replies)
[–] Reverendender@sh.itjust.works 5 points 1 week ago (1 children)

La Tourangelle Extra Virgin Olive Oil. It’s my favorite.

Pasta made in Italy. (A recent ex-girlfriend converted me)

If you absolutely positively have to have a bottle of soda, then probably go with the Mexican Coke over anything made in America.

[–] cfi@lemmy.world 5 points 1 week ago (2 children)

Theres a lot of craft soda or smaller soda worth your time. Also Fever Tree is fantastic for mixers/fizzy drinks

load more comments (2 replies)
[–] toomanypancakes@lemmy.world 4 points 1 week ago (1 children)

Honestly a lot of stuff I like to get the nice version. Most packaged products you can get away with cheaper, but paper products you wanna splurge on, and produce you wanna get from a local store with good stuff rather than your local megamart when possible. A farmer's market or even just a neighborhood grocery store is usually gonna have fresher, tastier veggies in my experience. A little more expensive, but worth it.

load more comments (1 replies)
[–] napkin2020@sh.itjust.works 4 points 1 week ago (1 children)

Instant noodles. I live in South Korea and there are gazillion options, from little more than a quarter(USD for your convenience) to almost $1.5 a pack.

Huge difference. I eat 2 packs per meal almost always and yes, it's often 2x more expensive but I'd just not eat cheapest ones.

load more comments (1 replies)
[–] Korhaka@sopuli.xyz 3 points 1 week ago

From my shopping, there is just about none. Arguably sausages but then there are cheaper alternatives I go for instead usually. Pork shoulder is cheaper per kg than all but the lowest meat content sausages.

Typically been spending £10-15 each per week on shopping at Aldi. But it also depends on how far you go. You could say everything is paying extra if you are spending more than £2 as that could get enough rice for the week. Got several herbs growing in the garden too so it wouldn't even be completely plain.

[–] Ledericas@lemm.ee 3 points 1 week ago* (last edited 1 week ago)

some people at WF, will only go after certain honeys, even if they are more expensive. i will still buy different flavor sparkling waters, from different brands. but the key is to know which ones are shrinkflationed, some will only sell 8packs, while others will sell 12cans per box. stevia, i specifically only look for the ones that dont have sugar in it, more often than not most brands of stevia has sugar in it, in the form dextrose/maltodextrin. its pricier but worth it for a brand that has pure stevia powder, also one thats not mixed with ethyrthiol.

certain organic veggies are better , if you dont want to know which used the most chemicals, like org celeries.

load more comments
view more: ‹ prev next ›